Ministrica podala poročilo o rezultatih Koordinacijske skupine
Poročilo o seji Koordinacijske skupine za sodelovanje med ministrstvom in reprezentativnimi sindikati ministrstva dne 14. 6. 2010
V okviru Koordinacijske skupine za sodelovanje med ministrstvom in reprezentativnimi sindikati ministrstva je bila v ponedeljek, 14. junija 2010, prva seja, ki jo je vodila ministrica za obrambo. Skupaj s predstavniki reprezentativnih sindikatov in sicer Sindikata Ministrstva za obrambo, Sindikata vojske, obrambe in zaščite ter Sindikata pilotov Ministrstva za obrambo je tekla razprava o nekaterih vprašanjih, ki so jih postavili sindikati v okviru socialnega dialoga.
Posebej je bilo izpostavljeno vprašanje reševanja statusa pripadnikov Slovenske vojske na formacijskih dolžnostih vojaka po dopolnjenem 45. letu starosti. V Slovenski vojski imamo vojake, ki so zaposleni za nedoločen čas in vojake, ki imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas. Tudi pravni položaj obeh skupin vojakov je različen. Sindikatom je bilo pojasnjeno, da skupina vojakov, ki so bili zaposleni pred uveljavitvijo Zakona o obrambi leta 1995, skladno z odločbo Ustavnega sodišča (Uradni list RS, 13/98), ostane v delovnem razmerju za nedoločen čas z vsemi pravicami in dolžnostmi, ki iz tega razmerja izhajajo, ne glede na dopolnjeno starost 45 let. Omogočeno pa jim je tudi nadaljevanje dela na formacijskih dolžnostih vojaka, dokler izpolnjujejo predpisane psihofizične pogoje za poklicno opravljanje vojaške službe.
Hkrati pa je bilo pojasnjeno, da se status drugi skupini vojakov, zaposlenih po pogodbi o zaposlitvi za določen čas, ureja v skladu s to pogodbo, tako da po 45. letu ne morejo obdržati statusa vojaka oziroma vojaške osebe. Načeloma se starostna meja 45 let za zaključek zaposlitve za vojake tudi v bodoče naj ne bi spreminjala. Pri reševanju njihovega položaja po 45. letu starosti pa bo Ministrstvo za obrambo uporabilo vse možnosti po Zakonu o obrambi in Zakonu o službi v Slovenski vojski, ki se nanašajo na njihovo prezaposlitev, morebitno prekvalifikacijo, subvencioniranje prispevkov novemu delodajalcu ali pa po izbiri zaposlenega izplačalo ustrezno denarno nadomestilo.
V zvezi z vprašanjem uporabe 190. člena Zakona o delovnih razmerjih, ki določa pogoje pod katerimi delodajalec zaradi varovanja koristi otrok lahko odredi nadurno in nočno delo tudi njihovim staršem, pa je ministrstvo zagotovilo njegovo uporabo tudi v okviru Slovenske vojske. Tako bo v zakonu določeni kategoriji staršev, zaposlenih v Slovenski vojski, možno odrediti nočno in nadurno delo samo po njihovem predhodnem pisnem soglasju. Način uporabe te zakonske določbe, ki je bil okvirno predstavljen tudi predstavnikom sindikatov, bo preko ustreznih aktov vodenja in poveljevanja ter informiranja poveljniške strukture enoten in zagotovljen v vseh enotah Slovenske vojske. Hkrati pa so bili predstavniki sindikatov opozorjeni, da bo uveljavljanje te pravice lahko zaradi narave in načina ter potreb dela v vojski zahtevalo tudi ustrezne razporeditve pripadnikov na druge formacijske dolžnosti oziroma k opravljanju drugih nalog ter morebitno drugačno izrabo delovnega časa oziroma letnih dopustov.
V nadaljevanju sta bila predstavnikom Sindikata Ministrstva za obrambo in Sindikata vojske, obrambe in zaščite izročena predloga pogodb o zagotavljanju pogojev za delo sindikata v ministrstvu, ter izmenjani pogledi na vsebino doslej znanih predlogov pokojninske reforme z dogovorom o nadaljnjem sodelovanju pri iskanju in podpori rešitev, ki bi bile tudi na tem področju v interesu tako zaposlenih kot tudi samega resorja.