Pogajanje z VRS
Danes na pogajalski mizi:
Več v prilogi !
Predlog 28.1.2014
BESEDILO PREDLOGA ČLENOV SPREMEMB IN DOPOLNITEV ZSPJS
člen
Na koncu četrtega odstavka 3. člena se dodajo novi stavki, ki se glasijo: »V primeru, da javni uslužbenec predloženega aneksa ne podpiše v roku 30 dni, izda delodajalec sklep o spremembi plače. Sklep je izvršljiv naslednji dan po vročitvi. Zoper sklep lahko javni uslužbenec uveljavlja pravno varstvo v skladu s četrtim odstavkom 3. a člena tega zakona.«
člen
Na koncu prvega odstavka 3. a člena zakona se dodajo novi stavki, ki se glasijo: »V primeru, da javni uslužbenec predloženega aneksa ne podpiše v roku 30 dni, izda delodajalec sklep o določitvi plače v skladu s tretjim odstavkom 3. člena tega zakona. Sklep je izvršljiv naslednji dan po vročitvi. Zoper sklep lahko javni uslužbenec uveljavlja pravno varstvdo v skladu s četrtim odstavkom tega člena.«
Tretji odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(3) Če delodajalec ugotovi, da je bila javnemu uslužbencu ali funkcionarju v nasprotju s tretjim odstavkom 3. člena tega zakona določena in izplačana višja plača, kot bi mu pripadala, je javni uslužbenec oziroma funkcionar dolžan vrniti razliko med preveč izplačano plačo in zakonito določeno plačo v obdobju zadnjih dvanajstih mesecev pred prenehanjem izplačevanja plače v nasprotju s tretjim odstavkom 3. člena tega zakona. Do vračila razlike iz prejšnjega stavka je upravičen delodajalec, ki je izplačeval preveč izplačano plačo. Delodajalec mora javnega uslužbenca oziroma funkcionarja nemudoma pisno pozvati k sklenitvi dogovora o načinu in roku vračila preveč izplačanega zneska. Pisni dogovor mora vsebovati tudi obračun vračila preveč izplačanih plač, iz katerega mora biti razvidna ugotovljena razlika v plači, skupaj z načinom določitve razlike, po vseh elementih obračuna plač vključno z razliko v davku in prispevkih za socialno varnost in razliko v plači po davku in prispevkih za socialno varnost. Javni uslužbenec oziroma funkcionar vrne neposredno delodajalcu le razliko v plači po plačilu davkov in prispevkov. Razlika v davkih in prispevkih se delodajalcu povrne po postopku določenem v zakonu o davčnem postopku. V primeru obročnega odplačevanja obdobje vračila ne sme biti daljše od 12 mesecev. Če dogovor ni sklenjen v roku 30 dni od pisnega poziva, mora delodajalec izdati pisni sklep, ki mora vsebovati vse obvezne sestavine dogovora. Zoper sklep je mogoče pravno varstvo pred pristojnim sodiščem v roku 30 dni od dneva vročitve. Sklep zoper katerega javni uslužbenec oziroma funkcionar ni zahteval sodnega varstva, je izvršilni naslov, ki se izvrši po pravilih, ki veljajo za sodno izvršbo.«
V četrtem odstavku se besedilo »izda obvestila iz prvega odstavka« nadomesti z besedilom »ravna v skladu s prvim odstavkom«.
Šesti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
» (6) Oseba, ki izvršuje pravice in dolžnosti delodajalca v proračunskem uporabniku po splošnih pravilih civilnega prava in določbah zakona, ki ureja delovna razmerja, odškodninsko odgovarja za škodo, ki je bila povzročena z napačno določitvijo in izplačilom plač.«