Zahteva za razširitev dnevnega reda na 6-ti seji Odbora.
Datum: 06.01.2013
G. FRANC JURŠA, predsednik Odbora za obrambo
g. JANKO VEBER, predsednik Državnega zbora Šubičeva 4, 1000 LJUBLJANA
ZADEVA: Zahteva za razširitev dnevnega reda na 6-ti seji Odbora.
Spoštovani gospod Franc Jurša – predsednik odbora za obrambo !
Zaradi večletnega slabega položaja zaposlenih v obrambnem resorju zahtevamo razširitev dnevnega reda na redni 6-ti seji Odbora z novo točko:
Tekoča problematika v SV s poudarkom na naslednjih temah:
1. Priprava pobude za spremembe in dopolnitev ZObr ter ZSSloV
2. Dopolnitve in spremembe ZSPJS (smo že predlagali vladi RS julija 2013)
3. Kolektivna pogodba za obrambno področje v katero bi vključili vsebine vseh pravilnikov iz področja delovnega prava.
4. Nepotizem in kronizem.
5. Popravki in izdelava novih ocen tveganja z izdelavo seznama poklicnih bolezni in zagotavljanja ustrezne zaščitne opreme za vojake in civile (zaščita za ušesa).
OBRAZLOŽITEV:
Od leta 2003 pa do danes je profesionalizacija SV imela več vzponov in padcev zlasti pa pri zaposlovanju in odhodu kadrov iz SV. Spomnimo se obdobja med leti 2005 in 2008, ko je bilo stanje gospodarstva v državi zelo ugodno, SV pa je imela zaradi nizkih osebnih dohodkov pripadnikov, velike težave pri pridobivanju in zadrževanju usposobljenega in izšolanega kadra v SV. Temu ni botrovala zgolj gospodarska situacija v državi, temveč slaba zakonska urejenost celotnega obrambnega sistema. Stanje se je nekoliko popravilo s sprejetjem ZSSlov, vendar pa zgolj zaradi uresničevanja 58. Člena (dodatek za omejitev dela za določen čas ali do določene starosti) in 59. Člena (dodatek za odzivne, premestljive sile, sile za nujne naloge in deficitarne poklice). Ob takratnem hitrem dvigu plač ter nekaterih dodatkov, se je priliv novo zaposlenih v SV ustrezno povečal.
Žal nas je prehod v nov plačni sistem zopet pahnil na rob preživetja, saj je bil dodatek po 58. Členu preveden v osnovno plačo. V dokaz tej trditvi podajamo zgolj primerjavo oz. ponazoritev in sicer: vojak, ki je v mesecu juliju leta 2008 za svojo plačo lahko kupil 1500 l kurilnega olja, je v avgustu 2008 (prevedena plača v enotni plačni sistem) kupil 1200 l kurilnega olja, danes ta ista oseba lahko kupi le še 720 l kurilnega olja, kar ni produkt samo povečevanja cen, vendar izključno zaradi zmanjševanja osebnih dohodkov. Stalno zmanjševanje sredstev namenjenih za obrambo kateri sledi vrsta varčevalnih ukrepov, ki se ob realnem znižanju osebnih dohodkov pozna tudi na področju ustrezne zaščitne opreme, ki jo vojaki in civilne osebe uporabljajo za usposabljanja, urjenja in na bojišču oz. za opravljanje svojih nalog in poslanstva.
Ob tem lahko trdimo, da zakon ne more ustrezno poskrbeti za varnost vojakov ter civilnih strokovnjakov. Pomembno je, da pri novem plačnem sistemu ne pozabimo na civilne strokovnjake, ki s svojim znanjem, iznajdljivostjo in veščinami, skrbijo za pravilno vzdrževanje sredstev v uporabi, pri čemer privarčujejo znatna sredstva, sami pa za to niso primerno nagrajevani.
Zaradi :
1. Nizkih osebnih dohodkov.
2. Neplačevanje dela preko rednega delovnega časa.
3. Neplačevanje oz. zmanjševanje plačevanja dodatkov.
4. Slaba osebna in skupna zaščitna oprema, slabšanje varnosti pri izvajanju nalog,
5. Slabšanja medsebojnih odnosov.
Žal vse več visoko usposobljenih vojakov zapušča vrste SV in odhajajo na delo v tujino oz. v podjetja, ki visoko cenijo njihova znanja in veščine. Stanje je alarmantno, zaskrbljujoče in se samo žal ne more in ne bo izboljšalo.
Opisanemu stanju botruje zastarela in neprimerna zakonodaja, umeščenost vojske v sistem JU, zaradi stalnega zniževanja obrambnega proračuna pa trpi tudi trdnost obrambnega sistema države. Z zmanjševanjem števila vojakov in posledično zaposlenih ne moremo zagotavljati zakonskega določenega poslanstva. Zaradi slabe zakonodaje in vse slabših medsebojnih odnosov se pojavlja vse več šikaniranja, diskriminacije, nepotizma, kronizma in slabe volje. Slovenski vojaki in civilni strokovnjaki v SV pa ne morejo več preživljati svojih družin. Zaradi tega odhajajo iz sistema ali pa celo posegajo po drugih oblikah pridobivanja in zagotavljanja sredstev za preživetje svojih družin.
S spoštovanjem !
Predsedniki :
SMO Darko Milenkovič
SVOZ Mileva Štrukelj
SPMO Andrej Košmrlj