Na sestanku s sindikati na ministrstvu o krepitvi socialnega dialoga
Na pobudo Sindikata vojske, obrambe in zaščite (SVOZ) je danes na Ministrstvu za obrambo potekal sestanek, na katerega so povabili ministra za obrambo Romana Jakiča, državnega sekretarja Zorana Klemenčiča in načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja Dobrana Božiča, predsednika odbora za obrambo Državnega zbora RS Franca Juršo in člana tega odbora poslanca Matjaža Zanoškarja, obrambnega svetovalca Predsednika Republike Slovenije Uroša Kreka, predsednika Konfederacije sindikatov 90 Petra Majcna ter predstavnike ostalih reprezentativnih sindikatov, ki delujejo v okviru Ministrstva za obrambo.
Teme sestanka so bile štiri, in sicer problematika sklepanja pogodb s pripadniki in pripadnicami Slovenske vojske, sistem nadzora in odgovornosti v primerih nepravilnosti v sistemu, varčevanje v Slovenski vojski ter socialni dialog pri spremembah plačnega sistema.
Predstavniki SVOZ in tudi drugih dveh sindikatov SMO in Sindikata pilotov (predstavniki Sindikata vojakov se sestanka niso udeležili) so pri vsaki od tem predstavili primere domnevnih nepravilnosti in anomalij, za katere pričakujejo, da se bodo sproti razreševale, v primerih ko pa je prišlo do pravnomočnih sodb, pa tudi ugotavljanje odgovornosti odgovornih oseb. V zvezi s problematiko sklepanja pogodb oziroma nepodaljševanja pogodb o zaposlitvah v Slovenski vojski v posameznih primerih so opozorili na domnevne nepravilnosti in nespoštovanje kriterijev, glede problematike varčevanja pa so predstavniki sindikatov podali nekatere konkretne predloge, kje bi bilo še mogoče privarčevati. Glede prihodnjih pogajanj o plačnem sistemu so se zavzeli za usklajevanje znotraj ministrstva pa tudi med samimi sindikati, ki zastopajo zaposlene na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski.
Minister Roman Jakič se je pobudnikom sestanka zahvalil za povabilo ter izpostavil pomen sindikalnega dialoga in tudi takšnih sestankov v tako široki sestavi, ko je to potrebno. Pozdravil je podpis Pogodbe o zagotavljanju pogojev za sodelovanje sindikatov s Sindikatom Ministrstva za obrambo ter izrazil upanje, da bo do podpisa teh pogodb prišlo še s preostalimi sindikati, ki delujejo znotraj ministrstva. V nadaljevanju je minister odgovoril še na nekatera konkretna vprašanja, ki se nanašajo na kadrovski načrt vlade za Slovensko vojsko in s tem v zvezi tudi na problematiko sklepanja pogodb za zaposlitev v Slovenski vojski. Pri tem je minister poudaril, da je pri sklepanju pogodb za zaposlitev v Slovenski vojski ključno izpolnjevanje predpisanih pogojev in kriterijev na zelo transparenten način.
Tudi načelnik Generalštaba SV brigadir Božič je izpostavil pomen socialnega dialoga s sindikati, ki naj pomaga pri razreševanju odprtih vprašanj in tudi morebitnih problemov. Po njegovem mnenju je vsa odprta vprašanja treba reševati v okoljih, kjer nastanejo, in po načelu postopnosti, v kolikor se tam ne razrešijo, pa na višjih ravneh, tudi na ravni načelnika Generalštaba Slovenske vojske, če je to potrebno.
Današnji širši sestanek s sindikati je pozdravil tudi predsednik Odbora za obrambo Državnega zbora RS Franc Jurša, ki je poudaril pomen reševanja odprtih vprašanj v prvi vrsti znotraj Ministrstva za obrambo. Po njegovem mnenju je tudi velika večina konkretnih primerov, ki so jih predstavili predstavniki SVOZ in drugih sindikatov razrešljivih ter jih je mogoče rešiti skozi socialni dialog, ki očitno v zadnjem času redno poteka.
Sestanek je sklenil državni sekretar Zoran Klemenčič, ki je poudaril, da je sindikalno združevanje na Ministrstvu za obrambo pravica z nekaterimi omejitvami, ki jih opredeljuje Zakon o obrambi. To je treba spoštovati in tudi upoštevati. Poudaril je potrebo po čimprejšnji sklenitvi dogovorov o pogojih za sindikalno delovanje z vsemi sindikati, ki delujejo znotraj ministrstva, saj bomo tako dobili jasen okvir delovanja in medsebojnih obveznosti. Poudaril je še, da se je o problemih treba pogovarjati, ker so to naši skupni problemi. Zavzel se je za medsebojno zaupanje, sprotno reševanje vseh odprtih vprašanj, sprotno ugotavljanje anomalij in takojšnje reševanje v okoljih, kjer nastanejo, pri čemer bo treba vzpostaviti učinkovit nadzor.